2022 წლის 1 მაისიდან, მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის შესაბამისი სტატუსის დადგენისა და საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭების შესახებ განცხადების წარდგენისთვის განსაზღვრული მომსახურების საფასური გაუქმდა.
საქართველოს მთავრობის №217 დადგენილებაში განხორციელებული ცვლილებების თანახმად, საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებსაც სურთ, მიიღონ მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსი, ამ მომსახურების საფასურს აღარ გადაიხდიან. ცვლილებების განხორციელებამდე, საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მოპოვების საფასური 25 ლარს შეადგენდა (შემცირებული 50 ლარიდან).
გარდა ამისა, მომსახურების საფასურს ასევე აღარ გადაიხდიან საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებსაც ნატურალიზაციის გზით საქართველოს მოქალაქეობის მიღება სურთ. ხსენებულ ცვლილებებამდე, საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭებისთვის განსაზღვრული საფასური 50 ლარს შეადგენდა.
მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მიღების საფასურის შემცირება საქართველოს მთავრობის მიერ 2019 წელს, მოქალაქეობის არმქონე პირების შესახებ მაღალი დონის სეგმენტის ფარგლებში აღებული ვალდებულების შედეგია, რომლის მიზანიც მოქალაქეობის არმქონე პირების იდენტიფიცირება და დოკუმენტირება იყო.

Stateless Persons Will No Longer Pay the Service Fee
As of 1 May 2022, the service fee for stateless persons for submitting an application for determining the stateless status and granting Georgian citizenship under the regular procedure has been omitted.
According to the changes implemented in the Ordinance of the Government of Georgia №217, stateless persons in Georgia who wish to obtain the status of a stateless person will no longer pay the fee for this service. Before amending the law, the fee for obtaining the status of a stateless person in Georgia was 25 GEL (reduced from 50 GEL).
Additionally, the service fee will no longer be paid by stateless persons in Georgia who wish to obtain Georgian citizenship through naturalization. Before the mentioned changes, the fee for granting Georgian citizenship under the regular procedure was 50 GEL.
The reduction of the fee for statelessness determination procedures is a result of the pledge submitted by the Government of Georgia in 2019, at the High-Level Segment on Statelessness with the aim to identify and document stateless persons.