2022 წლის 1 მაისიდან, მოქალაქეობის არმქონე პირებისთვის შესაბამისი სტატუსის დადგენისა და საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭების შესახებ განცხადების წარდგენისთვის განსაზღვრული მომსახურების საფასური გაუქმდა.
საქართველოს მთავრობის №217 დადგენილებაში განხორციელებული ცვლილებების თანახმად, საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებსაც სურთ, მიიღონ მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსი, ამ მომსახურების საფასურს აღარ გადაიხდიან. ცვლილებების განხორციელებამდე, საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მოპოვების საფასური 25 ლარს შეადგენდა (შემცირებული 50 ლარიდან).
გარდა ამისა, მომსახურების საფასურს ასევე აღარ გადაიხდიან საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებსაც ნატურალიზაციის გზით საქართველოს მოქალაქეობის მიღება სურთ. ხსენებულ ცვლილებებამდე, საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭებისთვის განსაზღვრული საფასური 50 ლარს შეადგენდა.
მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მიღების საფასურის შემცირება საქართველოს მთავრობის მიერ 2019 წელს, მოქალაქეობის არმქონე პირების შესახებ მაღალი დონის სეგმენტის ფარგლებში აღებული ვალდებულების შედეგია, რომლის მიზანიც მოქალაქეობის არმქონე პირების იდენტიფიცირება და დოკუმენტირება იყო.

С 1 мая 2022 года отменен сервисный сбор для лиц без гражданства за подачу заявления об установлении статуса лица без гражданства и предоставлении гражданства Грузии в обычном порядке.
Согласно изменениям, внесенным в Постановление Правительства Грузии №217, лица без гражданства в Грузии, желающие получить статус лица без гражданства, больше не будут платить сбор за эту услугу. До внесения изменений в постановление, плата за получение статуса лица без гражданства в Грузии составляла 25 лари (снижена с 50 лари).
Кроме того, плату за услугу больше не будут платить лица без гражданства в Грузии, желающие получить грузинское гражданство путем натурализации. До указанных изменений сбор за предоставление грузинского гражданства в обычном порядке составлял 50 лари.
Снижение платы за процедуру определения лиц без гражданства является результатом обязательства, представленного правительством Грузии в 2019 году на Сегменте высокого уровня по безгражданству с целью выявления и документирования лиц без гражданства.