ორგანიზაცია „უფლებები საქართველომ“, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) მხარდაჭერითა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსთან თანამშრომლობით, მოქალაქეობის არქონის აქტუალურ საკითხებზე რეგიონებში საინფორმაციო შეხვედრები გამართა.
შეხვედრები 21 სექტემბრიდან 18 ოქტომბრამდე პერიოდში, საქართველოს შვიდ ქალაქში - ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისში, მარნეულში, თელავში, ახალციხესა და გორში - ჩატარდა და მათ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე საქართველოს სახალხო დამცველისა და იურიდიული დახმარების სამსახურის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
საინფორმაციო შეხვედრების ფარგლებში, „უფლებები საქართველოს“ იურისტებმა სამოქალაქო საზოგადოებისა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებს მოქალაქეობის არქონის პრობლემის თავისებურებები გააცნეს, აგრეთვე აღნიშნული პრობლემის აღმოსაფხვრელად თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილეს.
დღესდღეობით, მსოფლიოში მოქალაქეობის არმქონე მილიონობით ადამიანია. მოქალაქეობის არქონა ნიშნავს, რომ პირს არც ერთი სახელმწიფო თავის მოქალაქედ არ მიიჩნევს, რაც ქმნის მნიშვნელოვან დაბრკოლებებს ადამიანის უფლებების სათანადოდ რეალიზების კუთხით.
რიგ შემთხვევებში, მოქალაქეობის არმქონე პირებს თავისუფლად ცხოვრების, ბინადრობის ნებართვის მიღების, საკუთრების ფლობისა და განკარგვის, თავისუფლად მიმოსვლისა და მოგზაურობის შესაძლებლობა აქვთ შეზღუდული. გარდა ამისა მათ ექმნებათ დაბრკოლება ჯანდაცვის და განათლების სისტემებზე წვდომის, აგრეთვე დასაქმების კუთხით.
საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირთა რაოდენობა მცირეა, თუმცა ზუსტი რიცხვი ცნობილი არ არის.
2022 წლის აპრილიდან, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის (UNHCR) მხარდაჭერით, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო მოქალაქეობის არმქონე/უდოკუმენტო პირების იდენტიფიცირებისა და დოკუმენტირებისთვის ქვეყნის მასშტაბით „კარდაკარ“ კამპანიას ატარებს.
„უფლებები საქართველო“ 2020 წლიდან, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის ფარგლებში, მოქალაქეობის არმქონე პირებს უფასო სამართლებრივ დახმარებას უწევს.

По вопросам безгражданства были проведены региональные информационные встречи
Организация "Rights Georgia" провела информационные встречи в регионах Грузии по актуальным вопросам безгражданства, при поддержке Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR) и в сотрудничестве с Агентством Развития Государственных Услуг.
Встречи прошли с 21 сентября по 18 октября 2022 года в семи городах Грузии - Батуми, Зугдиди, Кутаиси, Марнеули, Телави, Ахалцихе и Гори - и в них приняли участие представители местных неправительственных организаций, а также региональных офисов Службы юридической помощи и Народного защитника Грузии.
В ходе информационных встреч юристы "Rights Georgia"  ознакомили представителей гражданского общества и государственных структур с особенностями проблемы безгражданства, а также обсудили возможности сотрудничества для устранения этой проблемы.
Сегодня в мире существуют миллионы людей без гражданства. Безгражданство означает, что человек не считается гражданином ни одного государства, что создает значительные препятствия для надлежащей реализации прав человека.
В ряде случаев лица без гражданства ограничены в возможности свободно жить, получить вид на жительство, владеть имуществом, передвигаться и путешествовать. Кроме того, они сталкиваются с препятствиями в доступе к системам здравоохранения и образования, а также в вопросах трудоустройства.
Количество лиц без гражданства в Грузии невелико, хотя точное число неизвестно.
Начиная с апреля 2022 года, при поддержке Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR), Агентство Развития Государственных Услуг проводит общенациональную кампанию по выявлению и документированию лиц без гражданства/без документов.
"Rights Georgia"  с 2020 года оказывает бесплатную юридическую помощь лицам без гражданства при поддержке Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН).