საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მაძიებელ პირზე (პირზე, რომლის მიერაც წარმოდგენილია განცხადება საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის განსაზღვრის მოთხოვნით) გაიცემა დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობა, როგორც პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი. დროებითი საიდენტიციკაციო მოწმობა გაიცემა 1 წლის ვადით.
დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის მისაღებად პირმა განცხადება უნდა წარადგინოს იუსტიციის სახლის ან სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურში.
დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის მისაღებად წარდგენილ განცხადებას პირმა თან უნდა დაურთოს:
- პირადობის დამადასტურებელი ერთ-ერთი შემდეგი დოკუმენტი:
- უცხო ქვეყნის პირადობის ან/და მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- დაბადების მოწმობა ან სხვა ოფიციალური დოკუმენტი, რომელიც იძლევა პირის იდენტიფიცირების შესაძლებლობას;
- ფერადი ბიომეტრიული ფოტოსურათი, ზომით 3,5x4,5 სმ., ელექტრონული ფორმით;
- ნებისმიერი ისეთი დოკუმენტი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), რომელიც ასაბუთებს, რომ პირს არც ერთი ქვეყნის მოქალაქეობა არ აქვს;
- თუ პირი იმყოფება პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის სამედიცინო დაწესებულებაში, ამ ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- თუ პირს არ შეუძლია ნების გამოხატვა ან გადაადგილება, აღნიშნული ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- მიუსაფარი ან/და ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის შემთხვევაში, ასევე, მეურვეობისა და მზრუნველობის ორგანოს მიმართვა, სადაც მითითებულია, რომ არასრულწლოვანი იქნა აღიარებული მიუსაფარ ან/და ძალადობის მსხვერპლ ბავშვად.
დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ:
„დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის გაცემის წესის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის №50 ბრძანება

A person seeking the status of a stateless person in Georgia (a person who submits an application for determining the status of a stateless person in Georgia) is issued a temporary identification card as an identity document. A temporary identification card is issued for a period of 1 year.
To obtain a temporary identification card, a person must submit an application to any territorial office of the House of Justice or State Services Development Agency.
To the application submitted for obtaining a temporary identification certificate, the person must attach:
- One of the following identity documents:
- Document confirming identity and/or citizenship of a foreign country;
- Birth certificate or other official document that allows identification of the person;
- Color biometric photograph, size 3.5x4.5 cm, in electronic form;
- Any document (if any) proving that the person does not have citizenship of any country;
- If the person is in a prison/detention facility, a document confirming the fact;
- If the person is unable to express her/his will or move, a document confirming the fact;
- In the case of a child who is homeless and/or a victim of violence, as well as an appeal to the guardianship and care authority, indicating that the minor has been recognized as a child who is homeless and/or a victim of violence.
For further information see:
Order №50 of the Minister of Justice of Georgia on Approving the Procedure for Issuing a Temporary Identification Card