საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის მაძიებელ პირზე (პირზე, რომლის მიერაც წარმოდგენილია განცხადება საქართველოში მოქალაქეობის არმქონე პირის სტატუსის განსაზღვრის მოთხოვნით) გაიცემა დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობა, როგორც პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი. დროებითი საიდენტიციკაციო მოწმობა გაიცემა 1 წლის ვადით.
დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის მისაღებად პირმა განცხადება უნდა წარადგინოს იუსტიციის სახლის ან სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურში.
დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის მისაღებად წარდგენილ განცხადებას პირმა თან უნდა დაურთოს:
- პირადობის დამადასტურებელი ერთ-ერთი შემდეგი დოკუმენტი:
- უცხო ქვეყნის პირადობის ან/და მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- დაბადების მოწმობა ან სხვა ოფიციალური დოკუმენტი, რომელიც იძლევა პირის იდენტიფიცირების შესაძლებლობას;
- ფერადი ბიომეტრიული ფოტოსურათი, ზომით 3,5x4,5 სმ., ელექტრონული ფორმით;
- ნებისმიერი ისეთი დოკუმენტი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), რომელიც ასაბუთებს, რომ პირს არც ერთი ქვეყნის მოქალაქეობა არ აქვს;
- თუ პირი იმყოფება პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის სამედიცინო დაწესებულებაში, ამ ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- თუ პირს არ შეუძლია ნების გამოხატვა ან გადაადგილება, აღნიშნული ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
- მიუსაფარი ან/და ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის შემთხვევაში, ასევე, მეურვეობისა და მზრუნველობის ორგანოს მიმართვა, სადაც მითითებულია, რომ არასრულწლოვანი იქნა აღიარებული მიუსაფარ ან/და ძალადობის მსხვერპლ ბავშვად.
დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ:
„დროებითი საიდენტიფიკაციო მოწმობის გაცემის წესის დამტკიცების თაობაზე“ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის №50 ბრძანება

Лицу, претендующему на статус лица без гражданства в Грузии (лицу, подающему заявление об установлении статуса лица без гражданства в Грузии), в качестве документа, удостоверяющего личность, выдается временное удостоверение личности. Временное удостоверение личности выдается сроком на 1 год.
Для получения временного удостоверения личности необходимо подать заявление в любое территориальное отделение Дома юстиции или Агентства по развитию государственных услуг.
К заявлению, подаваемому для получения временного удостоверения личности, лицо должно приложить:
- Один из следующих документов, удостоверяющих личность:
- документ, удостоверяющий личность и/или гражданство иностранного государства;
- свидетельство о рождении или иной официальный документ, позволяющий идентифицировать личность;
- цветную биометрическую фотографию размером 3,5х4,5 см в электронном виде;
- Любой такой документ (при наличии), который доказывает, что лицо не имеет гражданства какой-либо страны;
- Если лицо находится в медицинском учреждении тюрьмы/следственного изолятора, документ, подтверждающий этот факт;
- Если лицо не может изъявлять волю или передвигаться, документ, подтверждающий указанный факт;
- В случае ребенка, являющегося беспризорным и/или жертвой насилия, также необходимо представить обращение в орган опеки и попечительства, где указано, что несовершеннолетний был признан ребенком, являющимся беспризорным и/или жертвой насилия.
Для получения дополнительной информации см.:
Приказ № 50 Министра юстиции Грузии «Об утверждении Порядка выдачи временного удостоверения личности»